Generalna skupščina Združenih narodov (ZN) je 10. december razglasila za mednarodni dan človekovih pravic, saj je na ta dan leta 1948 sprejela Splošno deklaracijo človekovih pravic.
Ob letošnjem dnevu človekovih pravic Združeni narodi pozivajo k miru in spoštovanju mednarodnega prava. Generalni sekretar ZN, António Guterres, v svoji poslanici opozarja: "Človekove pravice so nedeljive. Če je spodkopana ena pravica, so spodkopane vse."
Letošnja tema: Naše pravice, naša prihodnost – takoj!
Osrednja tema dneva človekovih pravic v letošnjem letu poudarja, da so človekove pravice ključne ne le za sedanjost, temveč tudi za oblikovanje pravične, odporne in trajnostne prihodnosti. Varovanje pravic in svoboščin je temelj družbe, v kateri nihče ne sme ostati prezrt.
Človekove pravice so univerzalna pravna, moralna in praktična jamstva za dostojanstvo, enakost in svobodo vseh ljudi. So neprecenljiv temelj za demokracijo, mir, trajnostni razvoj in doseganje ciljev trajnostnega razvoja. Sporočilo letošnje teme je jasno: pravice niso privilegij, temveč osnova človeškega dostojanstva in enakosti.
Odzivi in sporočila ob dnevu človekovih pravic
Evropska unija v svoji izjavi poudarja pomen skupnega prizadevanja za varovanje človekovih pravic po vsem svetu. V Sloveniji je varuh človekovih pravic Peter Svetina ob 30. obletnici institucije Varuha opozoril na pomen kulture dialoga in spregovoril o podobnostih stisk, ki so prisotne še danes, kot so bile pred tremi desetletji.
Več o tem preberite na spodnjih povezavah:
- Dan človekovih pravic: izjava visoke predstavnice EU - Consilium
- Poslanica varuha človekovih pravic Petra Svetine
Didaktični izzivi pri poučevanju družboslovja
Poučevanje o človekovih pravicah je več kot le prenos znanja – je spodbujanje aktivnega državljanstva, empatije in solidarnosti. S kakovostnim razrednim dialogom o pomembnih temah:
- razvijamo kulturo dialoga,
- poglabljamo zavedanje o moralnih vrednotah,
- krepimo samospoštovanje, medsebojno spoštovanje ter sodelovanje,
- spodbujamo strpnost, kritično mišljenje in argumentacijo.
Aktivna vloga mladih v različnih aktivnostih soustvarja temelje za bolj strpno in pravično družbo. Tako se širijo obzorja o vrednotah, dogodkih in pojavih, ki oblikujejo našo družbo.