Spoštovani,
Komisija za hidrogeografijo Zveze geografov Slovenije
v četrtek, 22. novembra 2018 ob 17.00 v dvorani Zemljepisnega muzeja (Gosposka ulica 13, Ljubljana) vabi na okroglo mizo z naslovom: Uvrščanje negradbenih trajnostnih ukrepov v načrt urejanja porečij s poudarkom na protipoplavni varnosti in primeri dobre prakse
Cilj okrogle mize je razprava vladnih in nevladnih organizacij o trajnostnem upravljanju z vodo v okviru evropskih direktiv (vodna, poplavna,…) ter primerih trajnostnih ukrepov pri upravljanju s porečji s poudarkom na protipoplavni varnosti.
Predstavniki bodo osvetlili njihov pogled (in po možnosti aktivnosti) na področju trajnostnega upravljanja z vodami:
- dr. Peter Frantar Komisija za hidrogeografijo pri Zvezi geografov Slovenije
- Simon Zajc, državni sekretar Ministrstva za okolje in prostor
- predstavnik Agencije RS za okolje
- predstavnik Direkcije RS za vode
- dr. Lidija Globevnik, Društvo vodarjev Slovenije
- dr. Milan Kobal, nosilec predmetov iz hudourništva na Biotehniški fakulteti UL
- predstavnik Gasilske zveze Slovenije
Moderatorka: mag. Florjana Ulaga, Komisija za hidrogeografijo
Na kratko o okrogli mizi:
Vodna in poplavna direktiva navajata, da je za dolgoročno uspešno upravljanje s porečji potreben trajnostni pristop. Ministrstvo za okolje in prostor v svojih akcijah podpira tako gradbene kot negradbene ukrepe varovanja pred poplavami. Izvedbeno negradbene ukrepe izvajamo geografi skupaj z Agenijo za okolje z akcijo postavljanja oznak visokih voda z namenom ozaveščanja in izobraževanja vseh zainteresiranih na terenu. Prav tako trajnostne ukrepe preučujejo in uporabljajo vodarji ter jih preučujejo hudourničarji. Trajnostni ukrepi vplivajo tudi na način odziva gasilcev ob poplavah.
Predstavniki državnih institucij bodo predstavili pogled državnih organov na protipoplavno varnost, predstavniki nevladnih organizacij pa njihove dejavnosti in pogled, skupaj pa bi pogledali tudi možnosti sodelovanja NVO pri upravljanju s porečji (NUV-i).
Na okrogli mizi bomo skušali:
- opredeliti pomen trajnostnega upravljanja,
- predlagati in prediskutirati novejše ideje, ter
- opredeliti sodelovanje NVO v dolgoročnih ukrepih NUV.
Vabljeni vsi, ki vas zanimajo izjemni hidrološki dogodki, upravljanje s porečji in hidrogeografija. Še posebej vabljeni študentje, učitelji in profesorji geografije.
Vstop je prost, prosimo pa, če lahko udeležbo potrdite na email: hidrogeografija@gmail.com