Enaindvajseti februar je dan, na katerega obeležujemo svetovni dan materinščine.
Spominski dan je UNESCO določil z namenom, da bi izkazali spoštovanje do lastne materinščine ter se hkrati zavedali jezikovne raznolikosti, ki je značilna za svet.
Unesco je mednarodni dan maternih jezikov razglasil v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so leta 1952 v Pakistanu zahtevali enakopravnost za svoj jezik – bengalščino.
Tema letošnjega spominskega dneva, s katerim želi Unesco spodbuditi spoštovanje lastnega in tudi drugih maternih jezikov po svetu, je "Jeziki brez meja". Ta tema opozarja na pomen večjezičnosti v sodobnem svetu, kjer meje med jeziki niso nepremostljive ovire, temveč mostovi med različnimi kulturami.
Danes obstaja med 6000 in 7000 različnih jezikov (številni sproti izumirajo), največ govorcev pa govori mandarinščino, angleščino in španščino. Manjši jeziki so pogosto potisnjeni v ozadje, saj prevladujoči jeziki postajajo dominantni na področjih izobraževanja, poslovanja in digitalnih tehnologij.
Namen posebnega dneva je, da se spomnimo, kaj nam pomeni materni jezik in kaj ta pojem pomeni v odnosu do jezikovne in kulturne raznolikosti ter večjezičnosti.
Letos obeležujemo že 25. obletnico mednarodnega dneva maternega jezika, s čimer ponovno poudarjamo pomen jezikovne raznolikosti ter večjezičnosti pri spodbujanju dostojanstva, miru in razumevanja. Ta mejnik poudarja desetletja prizadevanja za ohranjanje maternih jezikov, varovanje kulturne dediščine in izboljšanje izobraževanja.
Žal pa je jezikovna raznolikost ogrožena, saj v današnjem, hitro spreminjajočem svetu številni jeziki izginjajo. K temu pripomore vpliv globalizacije in tehnološkega napredka, hkrati pa tudi številne skupnosti prehajajo na uporabo prevladujočih svetovnih jezikov.
Svetovni dan maternega jezika je zato priložnost za ozaveščanje o pomenu jezikovne raznolikosti in ohranjanja ogroženih jezikov.
Svetovni dan maternega jezika nas opominja na pomen spoštovanja in ohranjanja jezikovne pestrosti.
Jezik ni zgolj sredstvo komunikacije, temveč nosilec zgodovine, kulture in identitete. Zato je nujno, da si prizadevamo za ohranjanje vseh jezikov in s tem bogatimo kulturno dediščino celotnega človeštva.
V pedagoškem kontekstu ima obravnava maternega jezika pomembno vlogo pri razvoju kritičnega mišljenja, oblikovanju vrednot in krepitvi kulturne zavesti dijakov.
Pri pouku družboslovja je zato ključno, da spodbujamo razprave o jeziku kot delu identitete in dediščine ter dijake ozaveščamo o pomenu spoštovanja jezikovne raznolikosti.
Vsak posameznik lahko prispeva k temu tako, da neguje svoj materni jezik, spodbuja njegovo rabo in se zaveda njegove vrednosti v globalnem svetu.
Več poudarkov o današnjem prazniku se nahaja v priponkah in na spodnji povezavi:
👉Dan maternih jezikov: Ljubiti svoj materni jezik ne pomeni sovražiti sosedovega - RTV SLO