AKTUALNO: Mednarodni dan maternega jezika

AKTUALNO: Mednarodni dan maternega jezika

par Jožica Gramc,
Nombre de réponses : 0

21. februar so Združeni narodi izbrali za mednarodni dan maternega jezika – kot praznik raznolikosti in pestrosti jezikov v svetu in v spomin na ubite študente, ki so 21. februarja 1952 v Bangladešu protestno zahtevali uradno rabo njihovega maternega jezika, bengalščine.

Tema mednarodnega dne maternega jezika

Mednarodni dan maternih jezikov letos poteka na temo: »Uporaba tehnologije za večjezično učenje: izzivi in priložnosti.«

Unesco želi s tem spodbuditi razpravo o vlogi, ki jo ima lahko tehnologija za napredek večjezičnega izobraževanja in podporo razvoju kakovostnega poučevanja in učenja.

Pomen mednarodnega dne maternega jezika

Osnovni pomen mednarodnega dne maternega jezika je v spodbujanju spoštovanja ne le lastnega maternega jezika, temveč tudi maternih jezikov drugih ljudi in kultur, s tem pa tudi ohranjanja večjezičnosti in kulturne raznolikosti sveta.

Na pomembnost ohranjanja materinščine bodo opozarjali različni dogodki po svetu, tudi v Sloveniji.

Več na spodnji povezavi in v priponkah.

Mednarodni dan maternega jezika - Wikipedija, prosta enciklopedija (wikipedia.org)

Kontekst: didaktični izzivi pri predmetu Družboslovje/ vključevanje  smiselnih medpredmetnih in kroskurikularnih povezav, ki praktično, uporabno in življenjsko obogatijo pouk/  zavedati se pomena slovenske kulturne tradicije in dediščine ter krepitve nacionalne in evropske identitete;

V razmislek :

 »Pravico narodov, da govorijo svoj jezik, pravico ljudi, da govorijo svoj jezik, je potrebno povezati s pravico do svobode misliti po svoje in kričati po svoje – umaknite železje iz našega obzorja, pospravite ga v skladišča, pustite ga v grobnicah nekdanjih časov. Evropi ni potrebna vojna, ki bi bila v resnici vojna proti jezikom mnogih narodov.«

Vir: POSLANICA PREDSEDNIKA DSP OB MEDNARODNEM DNEVU MATERNEGA JEZIKA