Po dolini Idrijce in Soče
Topic outline
-
Spoznavali bomo razgiban svet, ki ga je narava skrivnostno oblikovala na meji med Alpami in Krasom. To je svojevrstna in privlačna pokrajina, ki jo povezujeta, napajata in krasita bistri temnozeleni reki Idrijca in Soča - "Smaragdna pot".Avtor ekskurzije: Stanislava Ferjanc
-
1. Prešernov trg je kržišče starih ljubljanskih poti in nosi ime največjega slovenskega pesnika. Na trgu stoji nekaj pomembnih kulturnih znamenitosti kot so:
- Šmalčeva hiša "Ura" - secesijak fasada,
- bronasta maketa Ljubljane,
- spomenik Franceta Prešerna,
- Mayerjeva palača
- in cerkev Marijinega oznanenja (Frančiškanska cerkev).
Kartiranj predstavljene objekte v karto.
2. Tromostovje nas popelje od Prešernovega spomenika preko reke Ljubljanice v staro mestno jedro.
3. Mestni trg obkrožajo baročne zgradbe. Iz njih najbolj iztopa mestna hiša - Magistrat ali Rotovž. Na robu Mestnega trga stoji Vodnjak trek kranjskih rek z obeliskom. Vodnjak je izklesal baročni kipar Francesco Robba. Moške figure z vazami in vodna bitja ponazarjajo reke Ljubljanico, Savo in Krko.
Naloga:
Izberi tri objekta na trgu in jih kartiraj. Pojasni, zakaj si jih izbral/a.?
- Šmalčeva hiša "Ura" - secesijak fasada,
-
Divje jezero, pravzaprav jezerce, ki je skrito v naravnem kotlu ob znožju 100 m visoke, skoraj navpične stene. Dolgo je do 65 m in široko do 30 m. Iz njega se po 55 m toka izliva v Idrijco Jezernica, najkrajša slovenska reka.
Skrivnostni jezerski sifon se spušča v globino več kot 120 metrov. Okolica jezera je poznana po zelo bogati flori in favni, iztopata kranjski jeglič in človeška ribica.
Naloga:
Ob poti ob jezeru so predstavljene (s posebnimi informacijskimi tablami) endemične rastline ob jezeru. Popiši jih in s pomočjo literature predstavi te rastline.
-
Slap ob Idrijci je rojstni kraj pisatelja Cirila Kosmača.
-
Kobariški muzej je posvečen dogajanjem med prvo svetovno vojno. Posebej natančno predstavlja zaključne operacije na soški fronti - dvanajsto soško bitko - oktobra in novembra 1917, kasneje poimenovano kot "čudež pri Kobaridu". Stalna muzejska zbirka je bila postavljena v prostorih Mašerovega kmečkega dvorca, zgrajenega leta 1739.
Naloga:
Po ogledu muzeja, ko se boš kot skupina sprehodil/a po Kobaridu opravi/te krajši intervju z naključnimi prebivalci Kobarida.
Skupina pripravi samostojno vprašanja na temo:
- možnosti zaposlitve v kraju
- katere gospodarske dejavnosti se razvijajo v kraju
- kakšne možnosti imajo mladi v kraju