|
Fotosinteza je proces, ki je značilen za vse zelene rastline (morske in kopenske), ki imajo v svojem telesu zeleno barvilo ali klorofil. Pri procesu fotosinteze se dogaja še nekaj zelo pomembnega in zanimivega. Pri procesu proizvodnje glukoze, v notranjosti telesa rastline kot stranski produkt, nastaja tudi plin KISIK, ki ga organizmi v vodi in na kopnem nujno potrebujemo za dihanje. Pri procesu fotosinteze torej nastaja še plin kisik.
|
|
|
Največ kisika se v morju proizvede zato, ker je morja okoli 70% celotne površine Zemlje, v njem pa se nahaja rastlinski plankton. Kopnega na Zemlji je mnogo manj, zato vse zelene rastline, ki na kopnem proizvajajo kisik, le-tega proizvedejo mnogo manj kot pa vse rastline v morju. Vendar pa je potrebno povedati, da kisika v morju ne proizvaja samo fitoplankton, ampak tudi druge rastline v morju, ki ne spadajo med fitoplankton, npr. morska trava, ki spada med cvetnice in podobno. Fitoplankton spada v skupino PROIZVAJALCEV, zooplankton pa v skupino PORABNIKOV oz. POTROŠNIKOV. Fitoplankton je zelo pomemben dejavnik v sleherni prehranjevalni verigi, saj se vsaka prehranjevalna veriga začne z zelenimi rastlinami, ki so proizvajalci organskih snovi. V nadaljevanju si lahko ogledaš nekaj slik mikroskopskih preparatov različnih vrst planktona. Prav tako si lahko ogledaš nekaj kratkih filmčkov in spoznaš, kakšno je življenje tik pod površjem morja in kaj včasih pogoltneš med plavanjem v morski vodi. Se vidimo na morju...
|
Bi sedaj že znal (-a) odgovoriti na vprašanje zakaj se v morju proizvede največ kisika, ki je nujno potreben za dihanje? |