Razmisli, zakaj števila
ne moremo zapisati z ulomkom.
ne moremo zapisati z ulomkom. Če bi
izračunal s kalkulatorjem, bi videl, da se decimalke za vejico ne ponavljajo periodično. Zato ga z decimalnim številom zapišemo samo kot približek.
izračunal s kalkulatorjem, bi videl, da se decimalke za vejico ne ponavljajo periodično. Zato ga z decimalnim številom zapišemo samo kot približek.Zapiši nekaj približkov za
.
.
ulomek, bi ga lahko zapisali z okrajšanim ulomkom
. Števili n in m sta tuji, saj je ulomek že okrajšan. Zapišimo
in kvadrirajmo. Dobimo
oziroma
. Tudi ta ulomek mora biti že okrajšan, ker n in m nimata skupnega delitelja. Če dobro pogledamo zadnjo enakost, vidimo, da imata števili
in
skupnega delitelja, ki je enak 2. Torej bi lahko zadnji ulomek še okrajšali. To pa ne gre, zato
ni ulomek.