Luka deli bonbone. Ima jih 12. Opazuj delitev na enake dele. Od česa je odvisno, koliko bonbonov dobi posameznik?
Pri delitvi med dva dobi vsak 6 bonbonov.
Pri delitvi med tri dobi vsak 4 bonbone.
Pri delitvi med štiri dobi vsak 3 bonbone.
Pri delitvi med šest dobi vsak 2 bonbona.
Očitno je, da več kot je tistih, ki jim bonbone razdeli, manj dobi vsak. Če jih razdeli med 12, dobi vsak enega. Če bi vse bonbone zadržal zase, bi jih imel 12.
Z večanjem ene količine (število udeležencev pri delitvi) se manjša druga količina (število bonbonov za enega).
Zmnožek števila bonbonov, ki jih dobi ena oseba, in število oseb v delitvi je vedno 12.
V vseh prikazanih primerih opazimo, da če smo eno količino povečevali, se je druga zato zmanjševala.